Warsztat antyprzemocowy dla chłopców w Milanówku

W piątek 17 maja, nasz edukator antyprzemocowy Łukasz Wójcicki razem z trenerem antydyskryminacyjnym Aleksander Lewandowski przeprowadzili warsztaty antyprzemocowe dla grupy 11 chłopców w wieku 12 lat w gimnazjum społecznym Milanowskiego Towarzystwa Edukacyjnego w MIlanówku.

Warsztat dotyczył:
– uświadomienie sobie wpływu oczekiwań innych ludzi na własne zachowanie
-dostrzeżenie zróżnicowania i oceniania konsekwencji oczekiwań, dotyczących zachowania kobiety i mężczyzny w tych samych sytuacjach
-stworzenie możliwości doświadczenia konieczności bycia w określonej roli
-stworzenie możliwości doświadczenia uczuć i emocji względem osób o innym sposobie funkcjonowania
-przywołanie i analiza własnych doświadczeń socjalizacyjnych uczestników w zakresie nakazów i zakazów kierowanych do nich przez dorosłych
-przeanalizowanie wpływu stereotypów na własny rozwój

Warsztat był czterogodzinny i nie wyczerpał wszystkich zagadnień. Chłopcy byli bardzo zadowoleni, mimo że momentami nużyły ich przeciągające się zadania. To, na co szczególnie zwrócili uwagę w ewaluacji powarsztatowej, to że dostali możliwość porozmawiania ze swoimi kolegami rówieśnikami o tematach, o których nigdy między sobą nie rozmawiają. Dowiedzieli się, co myślą koledzy i jakie mają podejście do tematów przemocy, stereotypów, ról społecznych czy osób LGBTQ+.

Zaskakująca była ich wiedza i wrażliwość dotycząca feminizmu, zmieniającej się męskości i nienormatywności. To, co nadal sprawia im problem w kontaktach z dziewczynami, to komunikacja, która w czasach #MeToo narzuca nowe standardy myślowej i językowej wrażliwości na równość, szacunek i podmiotowość. Warsztaty komunikacyjne w mieszanej grupie młodzieży to na pewno kolejne wyzwanie jakie stoi przed gimnazjum w Milanówku.

Dodaj komentarz