Oświadczenie ws Roosha V i jego „legalizacji gwałtów”

Dzisiaj na całym świecie, również w Polsce, odbywają się spotkania sympatyków Roosha V – człowieka, którego działalność polega na uczeniu mężczyzn przedmiotowego traktowania kobiet oraz promowaniu homofobii i rasizmu. W innych państwach reaguje policja, władze miejskie, mieszkańcy. U nas, na razie, cisza… będziemy przyglądać się rozwojowi tego ruchu, tymczasem publikujemy nasze stanowisko w tej sprawie. 

„Nie” dla promowania gwałtu!

Roosh V to człowiek, o którym było głośno przy okazji publikacji „Bang Poland”, zawierającej instrukcje o tym, jak w sposób przedmiotowy traktować i „zaliczać” kobiety w Polsce. Swego czasu „zasłynął” również opublikowaniem tekstu, w którym proponował zalegalizowanie gwałtu. Jak pisał – “”Należy zalegalizować gwałt dokonywany w prywatnej przestrzeni. Wzięcie kobiety siłą nie powinno być karane jeżeli nie jest dokonane w miejscu publicznym”.

Jest to stwierdzenie jednoznacznie obrzydliwe, szkodliwe społecznie i godne zdecydowanego potępienia. Działalność tego człowieka stanowi realne zagrożenie. Poprzez kreowanie postaw sprzyjających eskalowaniu przemocy wobec kobiet, uczestniczy w umacnianiu kultury gwałtu – społecznego przyzwolenia na przemoc wobec kobiet i atmosfery obwiniania ofiar.

Z niepokojem patrzymy na organizację spotkań jego zwolenników w Polsce. Należy powiedzieć wprost – są to ludzie stanowiący potencjalne zagrożenie dla kobiet. Mężczyzna uczony, zgodnie z przesłaniem Roosha V, że ma prawo wzięcia siłą kobiety, z którą znajdzie się w jednym pomieszczeniu stanowi realne zagrożenie dla każdej kobiety, która – nieświadoma jego postawy – znajdzie się w jego otoczeniu.

Zadaniem mężczyzn jest dostrzeganie problemu przemocy wobec kobiet i aktywne przeciwdziałanie postawom, które ją umacniają. Jako Głosy Przeciw Przemocy będziemy monitorować działania tej grupy. Liczymy również na poważną reakcję ze strony służb porządkowych.

Głosy Przeciw Przemocy

Dodaj komentarz