oko.press: Ofiary przestępstw bez pomocy. Miliony złotych z funduszu Ziobry trafiają do organizacji-krzaków

Konkursy na świadczenie pomocy ofiarom przestępstw wygrywają organizacje bez doświadczenia w tej dziedzinie, za to z politycznymi koneksjami z partią Zbigniewa Ziobry i PiS. Przegrywają organizacje, które od lat pomagały poszkodowanym. Przegrywają także ofiary – nie mają do kogo zwrócić się o pomoc.

Pomoc ofiarom przestępstw to jedno z głównych zadań Funduszu Sprawiedliwości, którym zarządza Ministerstwo Sprawiedliwości. Najczęściej z pomocy korzystają ofiary przemocy domowej. 

W tym roku resort zreformował tę część funduszu. Chwali się, że – dzięki zmianom – w kraju powstanie sieć 60 ośrodków regionalnych i 337 lokalnych punktów pomocy. System ma działać już od kwietnia 2019.

NGO’sy które wygrały lub wygrają w tym roku, będą miały zapewnione finansowanie na długo – ministerstwo rozpisało bowiem konkursy na trzy lata (2019-2021), a nie na rok, jak było dotąd. W dodatku zwycięzcy będą mogli znacznie podnieść swoje koszty administracyjne (w porównaniu z tym, na co wcześniej godziło się Ministerstwo Sprawiedliwości) .

Problem w tym, że – jak się okazuje – w konkursach przegrywają organizacje, które przez wiele lat świadczyły pomoc dla ofiar przestępstw. I przypuszczalnie część z nich będzie musiała zakończyć działalność.

Cały artykuł Sebastiana Klauzińskiego na https://oko.press/ziobro-fundusz-sprawiedliwosci-ofiary/?fbclid=IwAR0m1MCJBh96qxvbx94CbGXLHTRTEHnl9kM3wbI-bvYfFhcz0LVi7EX_6uA

Dodaj komentarz