Kampania 16 Dni Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet*

W sobotę 25 listopada zaczyna się międzynarodowa Kampania 16 Dni Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet*. Od początku istnienia Głosów Przeciw Przemocy czyli od 2013 roku wspieramy kampanię różnymi akcjami, inicjatywami i tekstami. Przyłączamy się również do istniejących akcji, żeby wzmocnić głos kobiet dośwaidczających przemocy. Zwracamy również uwgę na to, że temat przemocy wobec kobiet to również, jeśli nie przede wszystkim, sprawa mężczyzn**. Jako grupa mężczyzn edukatorów antyprzemocowych i genderowych oraz aktywistów szczególnie zależy nam na dotarciu z tym przekazem do chłopców i młodych mężczyzn, aby uwrażliwyć ich na temat przemocy wobec kobiet, mężczyzn i innych osób, promując alternatywne, równościowe, humanistyczne podejście do męskości, wolne od postaw macho i mitycznego „prawdziwego mężczyzny”, od dominacji, władzy i szkodliwego korzystania ze swoich męskich przywilejów.

W tym roku, na zaproszenie Zastępczyni Rzeczniczka Praw Obywatelskich pani Sylwii Spurek, włączyliśmy się w organizowaną przez biuro RPO akcję „16 Dni Przeciwko Przemocy” promowaną hasztagiem #trzymamstronekobiet. W tym celu powstał m.in. fanpejdż akcji FaceBook:/16dniprzeciwprzemocy, na którym czytamy:

Kampania „16 dni przeciw przemocy wobec kobiet” została zainicjowana w 1991 r. przez Women’s Global Leadership Institute przy amerykańskim Uniwersytecie Rutgersa. Od tamtego czasu kampania odbywa się pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie faktu, że prawa kobiet są prawami człowieka. Jest to największa na świecie kampania poświęcona tematowi przemocy wobec kobiet. Ta strona została stworzona na potrzeby tegorocznej edycji kampanii. Chcemy publikować na niej informacje dotyczące zjawiska przemocy wobec kobiet, systemu wsparcia i pomocy dla ofiar, informacje na temat ciekawych akcji i projektów. Zachęcam do polubienia strony oraz dzielenia się własnymi informacjami.

https://www.facebook.com/16dniprzeciwprzemocy/
dr Sylwia Spurek, Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich

—————————————————————————————

*Przez określenie „kobieta” rozumiemy wszystkie osoby identyfikujące się jako kobiety oraz osoby z doświadczeniem bycia kobietą

**Przez określenie „mężczyzna” rozumiemy wszystkie osoby identyfikujące się jako mężczyźni oraz osoby z doświadczeniem bycia mężczyzną

Dodaj komentarz