Głosy Przeciw Przemocy – podsumowanie 2017 roku

Poprzedni rok upłynął nam pod znakiem działań edukacyjnych, informacyjnych i aktywistycznych. Oto ważniejsze z nich:

Styczeń, razem z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem i innymi organizacjami działającymi na rzecz zapobiegania przemocy, zaczęliśmy od lobbowania na rzecz nie wypowiadania przez rząd PiSu Konwencji Antyprzemocowej (Stambulskiej).

W lutym, razem z fundacją Strefa WolnoSłowa, współorganizowaliśmy cykl spotkań “Porozmawiajmy o męskości”. Sięgając do różnych tekstów kultury, od biblijnych i konfucjańskich przez socjologiczne i akademickie do tekstów kapel punkowych i publicystyki, zastanawialiśmy się nad dzisiejszym znaczeniem słowa „mężczyzna”, nad zjawiskiem tzw. „kryzysu męskości” i nad ostatnio coraz bardziej popularnym zwrotem: „nowy wzorzec męskości”. Odbyło się pięć takich spotkań.

W marcu doszło do ważnego dla nas spotkania u Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich dr Sylwii Spurek wraz z kilkoma innymi organizacjami (EduKABE, Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom, Feminoteka, Trans-Fuzja, Kampania Przeciw Homofobii, Stop Przemocy Wobec Migrantek, Amnesty International Polska, Mężczyźni Przeciw Przemocy, Victoria, Niebieska Linia, Pogotowie Niebieska Linia, Centrum Praw Kobiet, Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych). Pierwotnie, spotkanie miało inicjować powstanie Koalicji Antyprzemocowej. Koalicja ostatecznie nie powstała, ale spotkanie zaowocowało późniejszą współpracą z Zastępczynią Rzecznika Praw Obywatelskich.

W czerwcu na Orliku w Żółwinie pod Warszawą, razem z Gminnym Ośrodkiem Kultury „OKej” w Brwinowie zorganizowaliśmy antyprzemocowe zajęcia dla chłopaków 10 – 12 lat, oparte na sztukach walk i etyce wojowników. Zajęcia prowadził aktywista naszego stowarzyszenia Łukasz Wójcicki – trener sportów walki, instruktor samoobrony i edukator antyprzemocowy. Odbyły się cztery takie zajęcia.

W listopadzie i grudniu zaangażowaliśmy się w międzynarodową Kampanię 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy Ze Względu Na Płeć, biorąc udział w akcji Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich dr Sylwii Spurek “Trzymam strone kobiet”, promowaną hasztagiem #trzymamstronekobiet. W ramach Akcji i Kampanii zorganizowaliśmy “Antyprzemocową Fotosesję”. W trakcie sesji można było zrobić sobie zdjęcie i wybrać jedno z haseł lub ułożyć swoje, będące kontynuacją zdania „Trzymam stronę kobiet bo…”. Efektem fotosesji są zdjęcia osób, które przyszły się sfotografować. Zdjęcią są opatrzone wybranym hasłem oraz białą wstążką symbolizującą sprzeciw wobec przemocy.

W ciągu roku, napisaliśmy kilka tekstów nt. męskości i przemocy (zamieszczone są na naszej stronie www) oraz podpisaliśmy się  pod kilkoma listami otwartymi:

1/ list organizacji antyprzemocowych do dyrektora programowego TVN Edwarda Miszczaka ws skandalicznych wypowiedzi pana Tomasza Adamka i Kuby Wojewódzkiego, żartujących sobie z przemocy domowej na antenie telewizji (maj)

2/ list Otwartej Rzeczypospolitej do MInisterstwa Edukacji ws obrony edukacji antydyskryminacyjnej w szkołach (lipiec).

3/ list otwarty Kulawej Warszawy do dziennikarek i dziennikarzy z apelem o tworzenie wrażliwego społecznie dyskursu publicznego i wzmacnianie podmiotowości osób z niepełnosprawnościami (wrzesień)

Jesteśmy przekonani, że Nowy Rok przyniesie kolejne wyzwania ważne dla nas i wszystkich osób oraz organizacji działających na rzecz przeciwdziałania przemocy. Kolejne etapy rozwoju przed nami, w które wchodzimy zwarci i gotowi. Dziękujemy wszystkim osobom, kolektywom, grupom i organizacjom za wspólny ciężki, ale i ważny rok 2017.

Do zobaczenia w działaniu!

Ekipa Antyprzemocowa

Dodaj komentarz